Vertu TI mobile was launched in May 2013. The phone comes with a 3.70-inch touchscreen display. Vertu TI is powered by a 1.7GHz dual-core processor. It comes with 1GB of RAM.
As far as the cameras are concerned, the Vertu TI on the rear packs 8-megapixel camera. It sports a 1.3-megapixel camera on the front for selfies.
Vertu TI is based on Android 4 and packs 64GB of inbuilt storage. The Vertu TI is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Regular and Regular cards.
Connectivity options on the Vertu TI include .
| Brand | Vertu |
| Model | TI |
| Release date | May 2013 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 3.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | 1.7GHz dual-core |
| Processor make | |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Front camera | 1.3-megapixel |
| Operating system | Android 4 |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Vertu TI
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM