Vivo Nex 3 5G mobile was launched on 17th September 2019. The phone comes with a 6.89-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2256 pixels. Vivo Nex 3 5G is powered by a 2.96GHz Qualcomm Snapdragon 855+ processor. It comes with 8GB of RAM. The Vivo Nex 3 5G runs Android Pie and is powered by a 4500mAh battery. The Vivo Nex 3 5G supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Nex 3 5G on the rear packs a 64-megapixel (f/1.7) primary camera; a 13-megapixel (f/2.2) camera, and a 13-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 16-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture.
The Vivo Nex 3 5G runs FunTounchOS 9.1 is based on Android Pie and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo Nex 3 5G is a dual-SIM (GSM) mobile that accepts Nano-SIMmobile. The Vivo Nex 3 5G measures 167.44 x 76.14 x 9.40mm (height x width x thickness) and weighs 218.50 grams. It was launched in Black and Blue colours.
Connectivity options on the Vivo Nex 3 5G include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.00, NFC, USB Type-C, 3G, 4G , and 5G. Sensors on the phone include fingerprint sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | Nex 3 5G |
| Release date | 17th September 2019 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 167.44 x 76.14 x 9.40 |
| Weight (g) | 218.50 |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Black, Blue |
| Screen size (inches) | 6.89 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2256 pixels |
| Processor | 2.96GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 855+ |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 64-megapixel (f/1.7) + 13-megapixel (f/2.2) + 13-megapixel (f/2.4) |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.0) |
| Pop-Up Camera | Yes |
| Operating system | Android Pie |
| Skin | FunTounchOS 9.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
Vivo Nex 3 5G
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title