| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 153V ADP, White) | ₹ 27,990 |
Voltas 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 153V ADP) price in India starts from ₹ 27,990. The lowest price of Voltas 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 153V ADP) is ₹ 27,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 153V ADP) |
| Price in India | ₹27,990 |
| Model Name | SAC 153V ADP |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4000 W |
| Compressor | High EER Rotary- BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Sleep Mode, Energy Saver Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 84 cm x 29 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 73.5 cm x 52 cm x 29 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23.5 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 45 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1430 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Other Features | Sleep Mode, Turbo, Swing, Lock, Timer, Energy Saver, Glow Buttons, Dual Temp, Display |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Air Conditioner and 5 Years Compressor |
Voltas 1.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 153V ADP)
₹27,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM