| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS PLATINA 4503538, White) | ₹ 30,990 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS PLATINA 4503538) price in India starts from ₹ 30,990. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS PLATINA 4503538) is ₹ 30,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS PLATINA 4503538) |
| Price in India | ₹30,990 |
| Model Name | 183V VERTIS PLATINA 4503538 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.2 cm x 22.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 83 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.81 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1550 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS PLATINA 4503538)
₹30,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM