| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 183 SY, White) | ₹ 32,000 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 SY) price in India starts from ₹ 32,000. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 SY) is ₹ 32,000 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 SY) |
| Price in India | ₹32,000 |
| Model Name | 183 SY |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4900 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99 cm x 31.5 cm x 24.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 36 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1565 W |
| Operating Current | 7.1 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume Indoor: 850 CMH, Air Vent Cross Flow |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin Filter, Acaro Bacterium Red, Silver Ion |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Dual Temperature Display |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 4 Years on compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 SY)
₹32,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM