| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503516, White) | ₹ 32,790 |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503516) price in India starts from ₹ 32,790. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503516) is ₹ 32,790 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503516) |
| Price in India | ₹32,790 |
| Model Name | 123V Vectra Elegant 4503516 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Sleep Mode, Energy Saver Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 26.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 69.5 cm x 46 cm x 28.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22.5 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1115 W |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503516)
₹32,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM