| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 2 Star Window AC (Copper Condensor, 122 LYI, White) | ₹ 26,868 |
Voltas 1 Ton 2 Star Window AC (122 LYI) price in India starts from ₹ 26,868. The lowest price of Voltas 1 Ton 2 Star Window AC (122 LYI) is ₹ 26,868 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 2 Star Window AC (122 LYI) |
| Price in India | ₹26,868 |
| Model Name | 122 LYI |
| Type | Window |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 27.5 cm x 18 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Indoor Noise Level | High - 38 dB, Low - 29 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1141 W |
| Operating Current | 5.1 A |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume (Indoor): (630, 530, 430, 330) CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Filter Type: Triple Protection (3 in 1) |
| Other Features | LCD Remote Control |
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Dual Temperature Display |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 5 Years for Compressor |
Voltas 1 Ton 2 Star Window AC (122 LYI)
₹26,868
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications