| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (Aluminium Condensor, 123 LYE, White) | ₹ 28,990 |
Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYE) price in India starts from ₹ 28,990. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYE) is ₹ 28,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYE) |
| Price in India | ₹28,990 |
| Model Name | 123 LYE |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 19 cm x 28 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1061 W |
| Operating Current | 4.8 A |
| Evaporator Fin Type | Gold Fin |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume Indoor: 450 CMH, 3D Air Flow |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | No |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 5 Years for Compressor |
Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYE)
₹28,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM