| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 5 Star Split AC (Copper Condensor, 125 CYA, White) | ₹ 30,990 |
Voltas 1 Ton 5 Star Split AC (125 CYA) price in India starts from ₹ 30,990. The lowest price of Voltas 1 Ton 5 Star Split AC (125 CYA) is ₹ 30,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (125 CYA) |
| Price in India | ₹30,990 |
| Model Name | 125 CYA |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 27.5 cm x 19.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 32.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 38 dB, Low - 29 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1011 W |
| Operating Current | 4.5 A |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume Indoor: 600 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Features | LCD Remote Control |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | No |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Dual Temperature Display |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 5 Years for Compressor |
Voltas 1 Ton 5 Star Split AC (125 CYA)
₹30,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM