| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace Turbo Dry 30267, Silver Dazzle) | ₹ 12,154 |
Whirlpool 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace Turbo Dry 30267) price in India starts from ₹ 12,154. The lowest price of Whirlpool 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace Turbo Dry 30267) is ₹ 12,154 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace Turbo Dry 30267) |
| Price in India | ₹12,154 |
| Model Name | Ace Turbo Dry 30267 |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 95.60 x 89.00 x 0.00 |
| Depth | 50.7 cm |
| Weight | 25 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Outer Body Material | Polypropylene Plastic |
| Technology Used | Turbo Dry Technology |
| Wash Program Types | 3 - Delicate, Normal, Heavy |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Power Consumption | 420 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Spin Motor Rating | 150 W |
| Wheel Support | Yes |
| Warranty Summary | 24 Months |
| Covered in Warranty | 10 Years Warranty on Motor |
| Warranty Service Type | On site |
Whirlpool 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace Turbo Dry 30267)
₹12,154
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM