| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR10AS5IS1HLE25, White) | ₹ 32,999 |
Acer 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR10AS5IS1HLE25) price in India starts from ₹ 32,999. The lowest price of Acer 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR10AS5IS1HLE25) is ₹ 32,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR10AS5IS1HLE25) |
| Price in India | ₹32,999 |
| Release date | 19th December 2024 |
| Model Name | AR10AS5IS1HLE25 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3400 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Sleep Mode, Turbo Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | AiSense Technology |
| Indoor W x H x D | 84 cm x 37 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 60 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23.2 kg |
| Cooling Coverage Area | 110 sq.ft |
| ISEER | 5.10 W/W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on Product, 10 years on Compressor. |
Acer 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR10AS5IS1HLE25)
₹32,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM