Asus EeeBook E402MA-BING-WX0017B is a Windows 8 Professional laptop with a 11.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Pentium Dual Core processor and it comes with 2GB of RAM. The Asus EeeBook E402MA-BING-WX0017B packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 4000. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 2 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus EeeBook E402MA-BING-WX0017B price in India starts at Rs. 21,890.
| Brand | Asus |
| Model | EeeBook E402MA-BING-WX0017B |
| Price in India | ₹21,890 |
| Model Number | E402MA-BING-WX0017B |
| Series | EeeBook |
| Dimensions (mm) | 339.00 x 235.00 x 21.90 |
| Weight (kg) | 1.65 |
| Colours | Blue |
| Operating system | Windows 8 Professional |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 6 |
| Size | 11.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Pentium Dual Core 4th Gen N3540 |
| Base Clock Speed | 2.16 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 2GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 4000 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus EeeBook E402MA-BING-WX0017B
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM