Asus UX430UA-GV029T is a Windows 10 Home laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Asus UX430UA-GV029T packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 620. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0), HDMI Port, Multi Card Slot ports.
As of 1st April 2026, Asus UX430UA-GV029T price in India starts at Rs. 76,990.
| Brand | Asus |
| Model | UX430UA-GV029T |
| Price in India | ₹76,990 |
| Model Number | UX430UA-GV029T |
| Dimensions (mm) | 324.00 x 225.00 x 15.90 |
| Weight (kg) | 1.25 |
| Colours | Blue |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 9 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen 7200U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| HDMI Port | Micro |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
Asus UX430UA-GV029T
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM