Asus VivoBook Max A541UV-DM977 is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM.
Graphics are powered by Nvidia. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, Asus VivoBook Max A541UV-DM977 price in India starts at Rs. 34,000.
| Brand | Asus |
| Model | VivoBook Max A541UV-DM977 |
| Price in India | ₹34,000 |
| Model Number | Max A541UV-DM977 |
| Series | VivoBook |
| Dimensions (mm) | 381.00 x 252.00 x 27.60 |
| Weight (kg) | 1.9 |
| Colours | Chocolate Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Life (up to hours) | 4.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 7th Gen 7100U |
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 12GB |
| Graphics Processor | Nvidia |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 |
| Web Camera | 0.3-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus VivoBook Max A541UV-DM977
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM