Asus X541UJ-GO063 is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus X541UJ-GO063 packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 920M. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C)), HDMI Port, Multi Card Slot, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus X541UJ-GO063 price in India starts at Rs. 30,940.
| Brand | Asus |
| Model | X541UJ-GO063 |
| Price in India | ₹30,940 |
| Model Number | X541UJ-GO063 |
| Series | X Series |
| Dimensions (mm) | 381.00 x 252.00 x 27.20 |
| Weight (kg) | 2 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen 6006U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 12GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 920M |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 T |
| Web Camera | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C) |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus X541UJ-GO063
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM