Asus' smartphone division seems like it has been charged with new energy this year and the strategy seems to be capturing one segment at a time. We saw the first attempt at this with the ZenFone Max Pro M1 (Review), a power-packed phone on a budget. It was aimed squarely at the Xiaomi Redmi Note 5 Pro (Review) and has made a place for itself in the market. The second attempt was the ZenFone 5Z (Review) which was equipped to take on the OnePlus 6 (Review), mangling to undercut it to quite an extent. Asus is now planning to try the same strategy again with the Zenfone Max M1, and has Xiaomi's Redmi 6 series in its crosshairs. With prices starting at Rs. 8,999, can the ZenFone Max M1 be the go-to phone in the segment? We put it to the test to find out.
The ZenFone Max M1 has a 5.45-inch HD+ display with 2.5D curved glass on top. The phone is powered by a Qualcomm Snapdragon 430 processor. It has 3GB RAM and 32GB of internal storage which is further expandable up to 256GB. The Max M1 is a dual SIM device and has two Nano SIM slots. There is support for 4G as well as VoLTE on both slots but only one can latch onto a 4G network. The Max M1 runs on Android Oreo with ZenUI on top and has a 4000mAh battery. It has a 13-megapixel primary camera and an 8-megapixel selfie shooter. There is a fingerprint scanner as well as face recognition to unlock the smartphone.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus ZenFone Max M1 (ZB556KL) (3GB RAM, 32GB) - Black | ₹ 8,999 |
| Asus ZenFone Max M1 (ZB556KL) (3GB RAM, 32GB) - Gold | ₹ 9,599 |
Asus ZenFone Max M1 (ZB556KL) price in India starts from ₹ 8,999. The lowest price of Asus ZenFone Max M1 (ZB556KL) is ₹ 8,999 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | Asus |
| Model | ZenFone Max M1 (ZB556KL) |
| Price in India | ₹8,999 |
| Release date | October 2018 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 147.30 x 70.90 x 8.70 |
| Weight (g) | 150.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Black, Gold |
| Screen size (inches) | 5.45 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1440 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 430 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.0, 1.12-micron) |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.2, 1.12-micron) |
| Front flash | LED |
| Operating system | Android 8.1 Oreo |
| Skin | ZenUI 5.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Asus ZenFone Max M1 (ZB556KL)
₹8,999
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications