| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 0.8 Ton 3 Star Window AC (WFA309GN, White) | ₹ 25,999 |
Blue Star 0.8 Ton 3 Star Window AC (WFA309GN) price in India starts from ₹ 25,999. The lowest price of Blue Star 0.8 Ton 3 Star Window AC (WFA309GN) is ₹ 25,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 0.8 Ton 3 Star Window AC (WFA309GN) |
| Price in India | ₹25,999 |
| Release date | 29th December 2022 |
| Model Name | WFA309GN |
| Type | Window |
| Capacity | 0.80 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 2635 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Cool Mode, Fan Mode, Dry Mode, Sleep Mode, Turbo Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 60 cm x 38.5 cm x 52.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 37.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 100 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.14 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 648.7 W |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 0.8 Ton 3 Star Window AC (WFA309GN)
₹25,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM