| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 3HW18FB1, White) | ₹ 32,600 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18FB1) price in India starts from ₹ 32,600. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18FB1) is ₹ 32,600 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18FB1) |
| Price in India | ₹32,600 |
| Model Name | 3HW18FB1 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Operating Modes | Sleep Mode, Energy Saver Mode, Auto Mode, Fan Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Indoor Noise Level | High: 42, Medium: 37, Low: 33 dbA |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1640 Watts |
| Operating Current | 7.1 Amps |
| Air Circulation | 442 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Silver Ion Filter, Bio cum Eco Filter, Electrostatic Filter |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Air Flow Direction Control, Multi-Fan Speed, Turbo Cooling, Timer |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18FB1)
₹32,600
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM