| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condenser, FS318YBTU, White) | ₹ 37,990 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318YBTU) price in India starts from ₹ 37,990. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318YBTU) is ₹ 37,990 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318YBTU) |
| Price in India | ₹37,990 |
| Model Name | FS318YBTU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5125 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1110 mm x 335 mm x 215 mm |
| Indoor Unit Weight | 15 kg |
| Outdoor W x H x D | 968 mm x 689 mm x 367 mm |
| Outdoor Unit Weight | 49 kg |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1760 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor from Blue Star |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318YBTU)
₹37,990
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra