| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, FS312IATU, White) | ₹ 29,990 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312IATU) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312IATU) is ₹ 29,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (FS312IATU) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | FS312IATU |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | Grey |
| Cooling Capacity | 3400 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Comfort Sleep, Modes - (Auto/Cool/ Fan / Dry)iFeel, Turbo Cooling |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 79 cm x 27 cm x 20 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.2 cm x 27.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.3 kg |
| Cooling Coverage Area | Upto 120 Sq Ft sq ft |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50HZ |
| Power Consumption | 732 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312IATU)
₹29,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM