| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ24209IN, Black) | ₹ 30,999 |
Bosch 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ24209IN) price in India starts from ₹ 30,999. The lowest price of Bosch 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ24209IN) is ₹ 30,999 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ24209IN) |
| Price in India | ₹30,999 |
| Model Name | WAJ24209IN |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black |
| Shade | Black Grey |
| Dimensions (mm) | 84.80 x 59.80 x 0.00 |
| Depth | 59 cm |
| Weight | 75 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 15 |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Synthetic, Mixed Fabric, Delicate, Wool, Jean |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Features | Anti Vibration, Hygiene Steam, Drum Clean, Delay Start, Anti Wrinkle, AI ActiveWater Plus with 256 Sensing Levels, RE-LOAD Function, End of Cycle Indicator, Time Left Display |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product and 12 Years Warranty on Wash Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site |
Bosch 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ24209IN)
₹30,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM