| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12CL3R34F0, White) | ₹ 34,990 |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12CL3R34F0) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12CL3R34F0) is ₹ 34,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12CL3R34F0) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | CAI12CL3R34F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Auto Mode, Dry Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 27.5 cm x 20.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.91 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 694.6 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | 6-in-1 Flexicool Convertible Technology, Wi-Fi Controlled, Leakage Detector, Stabilizer Free Operation |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 10 Years Warranty on Inverter Compressor and 5 Years Warranty on PCB |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI12CL3R34F0)
₹34,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM