| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 24K ESTER 3i, White) | ₹ 42,499 |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K ESTER 3i) price in India starts from ₹ 42,499. The lowest price of Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K ESTER 3i) is ₹ 42,499 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K ESTER 3i) |
| Price in India | ₹42,499 |
| Model Name | 24K ESTER INVERTER (3i)/24K ESTER INVERTER (I024) |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6250 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1030 mm x 315 mm x 218 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 845 mm x 700 mm x 320 mm |
| Outdoor Unit Weight | 44 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 46 kg |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Power_Input -2000W(100%) & 748W(50%), Electricity Consumption units per Annum -1234.6units per annum, Cooling capacity - 3150W(50%) |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Flow Rate: 725 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Other Features | Remote Control Type: LCD |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit, 10 Years on Compressor and 2 Years on ODU Printed Circuit Board |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K ESTER 3i)
₹42,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM