| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K ESTER CAI24ES3B8F0) |
| Price in India | ₹43,999 |
| Model Name | 24K ESTER CAI24ES3B8F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6250 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1030 mm x 315 mm x 218 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 845 mm x 700 mm x 320 mm |
| Outdoor Unit Weight | 44 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 46 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Power_Input -2000W100% & 748W50%, Electricity Consumption units per Annum -1234.6units per annum, Cooling capacity - 3150W50% |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Flow Rate: 725 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Other Features | Remote Control Type: LCD |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit, 10 Years on Compressor and 2 Years on ODU Printed Circuit Board |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K ESTER CAI24ES3B8F0)