Amazon Great Summer Sale 2026 is now live in India. Many popular brands are selling their latest laptops at discounted prices in the ongoing sale. Apple's 2026 edition MacBook Air 13 with M5 chip is currently available for Rs. 1,04,990, instead of the original price tag of Rs. 1,19,900. The Dell 15 with Intel Core i3 14th Gen-100U chipset is priced at Rs. 49,990 in th...
More Apple MacBook Air 13-inch (M5, 2026) NewsApple MacBook Air 13-inch (M5, 2026) is a macOS laptop with a 13.60-inch display. It is powered by a Apple M5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Apple MacBook Air 13-inch (M5, 2026) packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 7, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth and it comes with 2 USB ports, Thunderbolt 4 (Type C), Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 13th May 2026, Apple MacBook Air 13-inch (M5, 2026) price in India starts at Rs. 1,19,900.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Air 13-inch (M5, 2026) |
| Price in India | ₹1,19,900 |
| Release date | 3rd March 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Model Name | MacBook Air (M5, 2026) |
| Series | MacBook Air |
| Colours | Sky Blue, Midnight, Starlight, Silver |
| Material | Aluminium |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 18 |
| Size | 13.60-inch |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | Apple Apple M5 |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | 6 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Trackpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 4 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 2 |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Apple MacBook Air 13-inch (M5, 2026)
Google Unveils New Googlebook Laptops With Gemini Intelligence, Magic Pointer and Glowbar Design