Archos Diamond Alpha+ mobile was launched in June 2017. The phone comes with a 5.20-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x1920 pixels. Archos Diamond Alpha+ is powered by a 1.4GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 653 processor. It comes with 6GB of RAM. The Archos Diamond Alpha+ runs Android 6.0 and is powered by a 2950mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Archos Diamond Alpha+ on the rear packs 13-megapixel camera. It sports a 16-megapixel camera on the front for selfies.
Archos Diamond Alpha+ is based on Android 6.0 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 256GB). The Archos Diamond Alpha+ is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards.
Connectivity options on the Archos Diamond Alpha+ include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, Bluetooth v4.20, Wi-Fi Direct, and 4G.
| Brand | Archos |
| Model | Diamond Alpha+ |
| Release date | June 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 2950 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 5.20 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Processor | 1.4GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 653 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel |
| Operating system | Android 6.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Archos Diamond Alpha+
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM