| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, CAI19EE4R35F0, White) | ₹ 37,990 |
Carrier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (CAI19EE4R35F0) price in India starts from ₹ 37,990. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (CAI19EE4R35F0) is ₹ 37,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (CAI19EE4R35F0) |
| Price in India | ₹37,990 |
| Model Name | CAI19EE4R35F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Smart Wifi ,6in1 Flexicool ( FC1,FC2,FC3,FC4,FC5, Insta Cool),Auto Mode,Auto Swing,Auto Mode,Follow Me,Auto Mode,Auto Restart,My Mode (Favourite Mode) |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 27.5 cm x 20.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54 cm x 27 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB, Low - 37 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 151 sq ft or More sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.5 W/W |
| Power Requirement | 230V - 50Hz |
| Operating Current | 6.2 A |
| Evaporator Fin Type | Bare |
| Condenser Fin Type | Anti corrosion Coating (Blue) |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Air Circulation | 580 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Other Features | Smart Wifi ,6in1 Flexicool ( FC1,FC2,FC3,FC4,FC5, Insta Cool),Auto Mode,Auto Swing,Auto Mode,Follow Me,Auto Mode,Auto Restart,My Mode (Favourite Mode) |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year warranty on Product, 5 (1+4) Years on PCB and 10 (1+9) Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (CAI19EE4R35F0)
₹37,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM