| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Cello 50 L Desert Air Cooler (Igloo, White) | ₹ 7,600 |
Cello 50 L Desert Air Cooler (Igloo) price in India starts from ₹ 7,600. The lowest price of Cello 50 L Desert Air Cooler (Igloo) is ₹ 7,600 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Cello |
| Model | 50 L Desert Air Cooler (Igloo) |
| Price in India | ₹7,600 |
| Model Name | Igloo |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb, Wood Wool |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 50 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Speed Control | High |
| Operating | Fan Mode |
| Cooling Coverage Area | 200 Sq.Ft. |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 170W |
| Width x Height x Depth | 520.5mm x 1010mm x 650.2mm |
| Warranty Summary | 1 Year Against Manufacturing Defects |
| Covered in Warranty | Product Warranty is Limited Against Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Cello Customer Care Number: 1800 102 5778 |
Cello 50 L Desert Air Cooler (Igloo)
₹7,600
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM