| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1.5 Ton 3 Star Window AC (CRLA018WAD199401, White) | ₹ 28,990 |
Croma 1.5 Ton 3 Star Window AC (CRLA018WAD199401) price in India starts from ₹ 28,990. The lowest price of Croma 1.5 Ton 3 Star Window AC (CRLA018WAD199401) is ₹ 28,990 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (CRLA018WAD199401) |
| Price in India | ₹28,990 |
| Model Name | CRLA018WAD199401 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | Rotary Fixed Speed Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 77 cm |
| Indoor Unit Weight | 53 kg |
| Outdoor W x H x D | 76 cm x 55.5 cm x 80 cm |
| Outdoor Unit Weight | 58 kg |
| Indoor Noise Level | High - 61 dB, Low - 51 dB |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1590 W |
| Operating Current | 6.0 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 730 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Blue Fins Coating |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Humidity Control, Temperature Sensor, Cools even at 48 Degree Celsius |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 5 Years Compressor Warranty |
Croma 1.5 Ton 3 Star Window AC (CRLA018WAD199401)
₹28,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM