| Product Name | Price in India |
|---|---|
| CUCKOO C Model CAC-C1210FW Room Air Purifier (White) | ₹ 15,999 |
CUCKOO C Model CAC-C1210FW Room Air Purifier price in India starts from ₹ 15,999. The lowest price of CUCKOO C Model CAC-C1210FW Room Air Purifier is ₹ 15,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | CUCKOO |
| Model | C Model CAC-C1210FW Room Air Purifier |
| Price in India | ₹15,999 |
| Model Name | C Model CAC-C1210FW |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Dimensions (mm) | 55.00 x 27.60 x 0.00 |
| Depth | 43 cm |
| Weight | 7.4 kg |
| Shade | White |
| Material | Metal |
| Coverage Area | 402 sq ft |
| Control Type | Air |
| Suitable For | Home, Work Place |
| Technology Used | Room Care Air Purification Technology |
| Air Flow Level | 283 km/hr |
| Ionizer | No |
| Portable | No |
| Silent Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Consumption | 33 W |
| Noise Level | 61 dB |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty + 2 Years Extended Warranty. |
| Warranty Service Type | For any warranty related issues, please call the CUCKOO Customer Support - 1800-212-1978/ 0120-4128281 Support@cuckooindia.in |
CUCKOO C Model CAC-C1210FW Room Air Purifier
₹15,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM