| Product Name | Price in India |
|---|---|
| CUCKOO CAC-G0910FN Room Air Purifier (Navy Blue & White) | ₹ 9,711 |
CUCKOO CAC-G0910FN Room Air Purifier price in India starts from ₹ 9,711. The lowest price of CUCKOO CAC-G0910FN Room Air Purifier is ₹ 9,711 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | CUCKOO |
| Model | CAC-G0910FN Room Air Purifier |
| Price in India | ₹9,711 |
| Model Name | CAC-G0910FN |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Activated Carbon, Pre-Filter |
| Dimensions (mm) | 54.50 x 22.50 x 0.00 |
| Depth | 42.5 cm |
| Weight | 5.9 kg |
| Shade | Navy Blue & White |
| Material | ABS |
| Coverage Area | 335 sq ft |
| Technology Used | Cutting Edge Smart Sensing Technology |
| Air Flow Level | 304 cu.m/hr |
| Number of Speed Setting | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | No |
| UV Lamp | No |
| Clean Air Delivery Rate | 304 CMH |
| Humidifier | No |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 50 W |
| Noise Level | 61 dB |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty only for Manufactring Defects (both domestic & International) |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
CUCKOO CAC-G0910FN Room Air Purifier
₹9,711
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM