| Product Name | Price in India |
|---|---|
| CUCKOO CAC-J1510FW Room Air Purifier (White) | ₹ 9,937 |
CUCKOO CAC-J1510FW Room Air Purifier price in India starts from ₹ 9,937. The lowest price of CUCKOO CAC-J1510FW Room Air Purifier is ₹ 9,937 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | CUCKOO |
| Model | CAC-J1510FW Room Air Purifier |
| Price in India | ₹9,937 |
| Model Name | CAC-J1510FW |
| Type | Room |
| Filter Type | Activated Carbon |
| Dimensions (mm) | 36.00 x 50.00 x 0.00 |
| Depth | 34 cm |
| Weight | 5.7 kg |
| Shade | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 538 sq.ft |
| Control Type | Touch Sensor |
| Suitable For | Room, Hall, Bedroom, Shop, Showroom |
| Air Flow Level | 3 cu.m/hr |
| Number of Speed Setting | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | Yes |
| Humidifier | Yes |
| Other Performance Features | Circulating air up to 10x an hour to achieve rapid purification requires extra care with the filters which is why having a filter change alert is essential for keeping your space fresh and clean. The filters on average need to be replaced every 3-6 months (about 2200 hours) |
| Indicators | Yes |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | The 3-in-1 Air Purifier comes with 3 different fan speeds allowing you to control amount of filtered air as well as a timer so you can control how long you want your air filtered. And with 7 different ambient lights to control you can maximize your comfortability in your space |
| Power Requirement | 110-250V |
| Power Consumption | 200 W |
| Adjustable Fan | Yes |
| Other Features | Our 3-in-1 Air Purifier comes with an Air Quality Sensor which indicates the quality of air around the air purifier with 3 different LED colors. In Auto mode, the sensors will increase fan speed when it detects poor air quality. [SLEEP MODE] Quality sleep is important and our sleep mode puts the fan speed on the lowest setting as well as dim the lights creating an optimal sleep environment |
CUCKOO CAC-J1510FW Room Air Purifier
₹9,937
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM