| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, FTL28TV16X2+RL28TV16X2, White) | ₹ 28,399 |
Daikin 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTL28TV16X2+RL28TV16X2) price in India starts from ₹ 28,399. The lowest price of Daikin 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTL28TV16X2+RL28TV16X2) is ₹ 28,399 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTL28TV16X2+RL28TV16X2) |
| Price in India | ₹28,399 |
| Model Name | FTL28TV16X2/RL28TV16X2 |
| Type | Split |
| Capacity | 0.8 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 2800 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Non Inverter |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 76.5 cm x 55 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 36 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| Other Features | Power Chill, Mode, Temperature, Fan, Econo |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Daikin 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTL28TV16X2+RL28TV16X2)
₹28,399
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications