| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, ATKL60UV16U/RKL60UV16U, White) | ₹ 49,990 |
Daikin 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ATKL60UV16U/RKL60UV16U) price in India starts from ₹ 49,990. The lowest price of Daikin 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ATKL60UV16U/RKL60UV16U) is ₹ 49,990 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ATKL60UV16U/RKL60UV16U) |
| Price in India | ₹49,990 |
| Model Name | ATKL60UV16U/RKL60UV16U |
| Type | Split |
| Capacity | 1.8 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000W |
| Compressor | Swing Compressor |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 90.6 cm x 29.8 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 33.5 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 130 - 285V, 50Hz |
| Operating Current | 8.65 A |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Air Circulation | 593 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Titanium Apatite Deodrizing Air Purifying Filter |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor and 5 Years Warranty on PCB (Printed Circuit Board) |
Daikin 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ATKL60UV16U/RKL60UV16U)
₹49,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications