| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, FTKG60TV16U/RKG60TV16U, White) | ₹ 55,990 |
Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKG60TV16U/RKG60TV16U) price in India starts from ₹ 55,990. The lowest price of Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKG60TV16U/RKG60TV16U) is ₹ 55,990 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKG60TV16U/RKG60TV16U) |
| Price in India | ₹55,990 |
| Model Name | FTKG60TV16U/RKG60TV16U |
| Type | Split |
| Capacity | 1.8 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000W |
| Compressor | Neo Swing |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 16 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 47 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.7 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From Daikin |
Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKG60TV16U/RKG60TV16U)
₹55,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications