| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, HSU19G-MZAID5BN-INV, Galaxy Slate) | ₹ 43,990 |
Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAID5BN-INV) price in India starts from ₹ 43,990. The lowest price of Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAID5BN-INV) is ₹ 43,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAID5BN-INV) |
| Price in India | ₹43,990 |
| Model Name | HSU19G-MZAID5BN-INV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.6 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | Champagne Gold |
| Cooling Capacity | 5460 W |
| Compressor | Copper |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 102 cm x 24 cm x 32 |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 86 cm x 55 cm x 35 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| ISEER | 5.05 |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Warranty Summary | Manufacturer Warranty: 5 years on the product and 12 years on the compressor (1-year warranty card in the box + 4-year promotional warranty post-installation). Installation by Haier/authorized centers & 2 maintenance services (paid) yearly is mandatory. T&C apply; excludes gas/plastic parts |
Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAID5BN-INV)
₹43,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM