| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, HSU19G-MZAIM5BN-INV, Grey) | ₹ 43,990 |
Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAIM5BN-INV) price in India starts from ₹ 43,990. The lowest price of Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAIM5BN-INV) is ₹ 43,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAIM5BN-INV) |
| Price in India | ₹43,990 |
| Model Name | HSU19G-MZAIM5BN-INV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.6 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Cooling Capacity | 5460 W |
| Compressor | Copper |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 102 cm x 32 cm x 24 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 86 cm x 55 cm x 35 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Indoor Noise Level | 42 dB |
| ISEER | 5.05 |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Swing |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Warranty Summary | Included Components: Included in the box: 1 Indoor Unit | 1 Outdoor Unit | Remote Controller | 2 AAA Battery | User Manual | Warranty Card | Indoor Unit Wall Mount | Copper Tube wrapped with Poly-E-Foam (Length: 3 mtrs) | Power Supply Cord ? Indoor to Outdoor Connection (Length: 3.5 mtrs) |
Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAIM5BN-INV)
₹43,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM