Honor Magic 8 Lite mobile was launched on 8th December 2025. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.79-inch touchscreen display (1.5K).Honor Magic 8 Lite comes with 8GB of RAM. The Honor Magic 8 Lite runs Android 16 and is powered by a 7500mAh non-removable battery. The Honor Magic 8 Lite supports 66W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor Magic 8 Lite on the rear packs 108-megapixel camera.
The Honor Magic 8 Lite runs MagicOS is based on Android 16 and packs 512GB of inbuilt storage. The Honor Magic 8 Lite is a dual-SIM mobile. It was launched in Forest Green, Midnight Black, and Reddish Brown colours.
Connectivity options on the Honor Magic 8 Lite include Wi-Fi, GPS, and USB Type-C.
| Brand | Honor |
| Model | Magic 8 Lite |
| Release date | 8th December 2025 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 7500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 66W Fast Charging |
| Colours | Forest Green, Midnight Black, Reddish Brown |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.79 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 512GB |
| Rear camera | 108-megapixel |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | MagicOS |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
Honor Magic 8 Lite
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM