Honor X5d mobile was launched on 9th April 2026. The phone comes with a 6.74-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels. Honor X5d is powered by an octa-core MediaTek Helio G81 processor. It comes with 4GB of RAM. The Honor X5d runs Android 15 and is powered by a 5,260mAh non-removable battery. The Honor X5d supports 15W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor X5d on the rear packs a 13-megapixel camera with an f/2.2 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Honor X5d runs MagicOS 9.0 is based on Android 15 and packs 64GB of inbuilt storage. The Honor X5d is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Honor X5d measures 167.00 x 77.00 x 7.89mm (height x width x thickness) and weighs 186.00 grams. It was launched in Midnight Black and Tidal Blue colour.
Connectivity options on the Honor X5d include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.10, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
| Brand | Honor |
| Model | X5d |
| Release date | 9th April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 167.00 x 77.00 x 7.89 |
| Weight (g) | 186.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5,260 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 15W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Midnight Black and Tidal Blue |
| Screen size (inches) | 6.74 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Helio G81 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) + QVGA |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front flash | Yes |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | MagicOS 9.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Honor X5d
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes
Falcon Heavy Roars Back to Life with Powerful Broadband Satellite Launch
Jolly O Gymkhana Now Available Online: Where to Watch This Tamil Reality Show