Lava Bold N2 mobile was launched on 17th February 2026. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display (HD+). Lava Bold N2 is powered by an octa-core Unisoc 9863A processor. It comes with 4GB of RAM. The Lava Bold N2 runs Android 15 Go and is powered by a 5000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Lava Bold N2 on the rear packs 13-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor.
Lava Bold N2 is based on Android 15 Go and packs 64GB of inbuilt storage. It was launched in Indus Black and Siachen White colour. It features an IP64 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Lava Bold N2 include Wi-Fi, GPS, and USB Type-C. Sensors on the phone include fingerprint sensor.
As of 12th May 2026, Lava Bold N2 price in India starts at Rs. 8,399.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lava Bold N2 (4GB RAM, 64GB) - Siachen White | ₹ 8,399 |
Lava Bold N2 price in India starts from ₹ 8,399. The lowest price of Lava Bold N2 is ₹ 8,399 at Amazon on 12th May 2026.
| Brand | Lava |
| Model | Bold N2 |
| Price in India | ₹8,399 |
| Release date | 17th February 2026 |
| AI Enabled | No |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Indus Black and Siachen White |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Unisoc 9863A |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Rear camera | 13-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 15 Go |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
Lava Bold N2
₹8,399
Shift Up Says It Will Self-Publish Stellar Blade 2 to Reach Broad Audience From Day One
India’s Smartphone Market Declined by 4.1 Percent in the First Quarter Amidst Low Consumer Demand, RAM Shortage: IDC
007 First Light Will Run at 60fps on PS5, IO Interactive Confirms