Lenovo Yoga Slim 9i (2025) is a Windows 11 laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 3840x2400 pixels. It is powered by a Intel Core Ultra 7 processor and it comes with 32GB of RAM.
Graphics are powered by Intel Arc GPU. Connectivity options include Wi-Fi 7, Bluetooth and it comes with 2 USB ports, Thunderbolt 4 (Type C) ports.
| Brand | Lenovo |
| Model | Yoga Slim 9i (2025) |
| Release date | 7th January 2025 |
| Model Name | Slim 9i |
| Series | Yoga |
| Dimensions (mm) | 312.93 x 203.50 x 14.55 |
| Weight (kg) | 1.25 |
| Colours | Tidal Teal |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Capacity (WHR) | 75 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 3840x2400 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Processor | Intel Intel Core Ultra 7 258V |
| Burst Clock Speed | 3700 GHz |
| Cache | 12MB |
| RAM | 32GB |
| Dedicated Graphics | No |
| Graphics Processor | Intel Arc GPU |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | 32-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | 4 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 2 |
Lenovo Yoga Slim 9i (2025)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM