LG 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32LQ576BPSA)
  • LG
  • Last Updated: 14th May 2026
Currently unavailable
Compare Notify When Available
Key Specs
  • Display
    Display 32.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Dimensions
    Dimensions 739 mm x 441 mm x 84 mm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard HD-Ready
  • OS
    OS WebOS
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
LG 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32LQ576BPSA) Price in India
Product Name Price in India
LG 32 Inches HD Ready LED Smart TV (32LQ576BPSA, Black) 15,990
Price too high? Subscribe to our price drop alert Notify When Available
LG 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32LQ576BPSA) Full Specifications
General
Brand LG
Model 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32LQ576BPSA)
Model Name 32LQ576BPSA
Display Size 32 inch
Screen Type LED
Color Black
Resolution (pixels) 1366x768
Resolution Standard HD-Ready
Smart TV Yes
Launch Year 2022
Power Consumption Standby (W) 0.5
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 739 mm x 441 mm x 84 mm
Weight (without stand) 4.85 kg
Width x Height x Depth (with stand) 739 mm x 472 mm x 168 mm