| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, GLS12I5FORBA, White) | ₹ 36,637 |
Lloyd 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS12I5FORBA) price in India starts from ₹ 36,637. The lowest price of Lloyd 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS12I5FORBA) is ₹ 36,637 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS12I5FORBA) |
| Price in India | ₹36,637 |
| Model Name | GLS12I5FORBA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 84.1 cm x 28.5 cm x 21.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 36.5 cm x 56 cm x 87 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24.9 kg |
| ISEER | 5.2 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Product Warranty and 10 Years Warranty on Compressor |
Lloyd 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS12I5FORBA)
₹36,637
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM