| Brand | Microtek |
| Model | iMERLYN 1850 (24V) SW Pure Sine Wave Inverter |
| Model Name | iMERLYN 1850 (24V) SW |
| Colour | Black |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Micro Controller Based Design with IPS Technology |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 5 hrs |
| Load Options | 5 Fans, 5 Lights, 1 TV |
| Efficiency | >80% |
| Output Voltage | 210V |
| Output Frequency | 50Hz, ± 0.1Hz |
| Change Over Time | <10 ms |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Number of Batteries | 1 |
| Protection Against | Smart Thermal Management, High Voltage Surge, Overload, Short Circuit |
| Width | 46.3 cm |
| Height | 23.2 cm |
| Depth | 43.3 cm |
| Weight | 17.48 kg |
| Warranty Summary | 2 years |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects, Functional Discriepancies |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On-site |
Microtek iMERLYN 1850 (24V) SW Pure Sine Wave Inverter
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM