| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek Super Power 1200 (12V) DG Square Wave Inverter (White) | ₹ 9,650 |
Microtek Super Power 1200 (12V) DG Square Wave Inverter price in India starts from ₹ 9,650. The lowest price of Microtek Super Power 1200 (12V) DG Square Wave Inverter is ₹ 9,650 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | Super Power 1200 (12V) DG Square Wave Inverter |
| Price in India | ₹9,650 |
| Model Name | Super Power 1200 (12V) DG |
| Colour | White |
| Type | Square Wave |
| Technology Used | Micro Controller Based Design With IPS Technology |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 7 hrs |
| Load Options | 1200VA |
| Output Voltage | 200V |
| Change Over Time | <10 ms |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 10.5-14.2Hz |
| Number of Batteries | 1 |
| Display Type | LED |
| Protection Against | Overload Sense, Short Circuit |
| Width | 45 cm |
| Height | 22 cm |
| Depth | 42 cm |
| Weight | 16 kg |
| Warranty Summary | 2 YEAR WARRANTY |
| Covered in Warranty | MANUFACTURING DEFECTS |
| Not Covered in Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
| Warranty Service Type | ON SITE |
Microtek Super Power 1200 (12V) DG Square Wave Inverter
₹9,650
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM