Moto G37, Moto G37 Power, and Moto Buds 2 are now available for purchase in India. The handsets, part of Motorola’s latest G-series lineup, were launched last week, alongside the Moto Buds 2. Both phones are powered by the MediaTek Dimensity 6400 chip and run on Android 16. They have a 13-megapixel rear camera. The Moto G37 features a 5,200mAh battery, while the G37...
More Moto G37 Power NewsMoto G37 Power mobile was launched on 29th April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.67-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1604 pixels (HD+). The display sports Gorilla Glass 7i for protection. Moto G37 Power is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6300 processor. It comes with 4GB, 8GB of RAM. The Moto G37 Power runs Android 16 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The Moto G37 Power supports 30W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Moto G37 Power on the rear packs 50-megapixel camera. It sports an Unspecified camera on the front for selfies.
The Moto G37 Power runs Hello UI is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage. The Moto G37 Power is a dual-SIM mobile. The Moto G37 Power measures 166.23 x 76.50 x 8.89mm (height x width x thickness) and weighs 183.00 grams. It was launched in Pantone Capri, Pantone Nautical Blue, and and Pantone Impenetrable colours. It features an IP64 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Moto G37 Power include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, and FM radio. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
As of 27th May 2026, Moto G37 Power price in India starts at Rs. 15,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Motorola Moto G37 Power (4GB RAM, 128GB) - Pantone Impenetrable | ₹ 15,999 |
| Motorola Moto G37 Power (4GB RAM, 128GB) - Pantone Capri | ₹ 15,999 |
| Motorola Moto G37 Power (4GB RAM, 128GB) - Pantone Nautical Blue | ₹ 15,999 |
| Motorola Moto G37 Power (8GB RAM, 128GB) - Pantone Nautical Blue | ₹ 18,999 |
| Motorola Moto G37 Power (8GB RAM, 128GB) - Pantone Impenetrable | ₹ 18,999 |
| Motorola Moto G37 Power (8GB RAM, 128GB) - Pantone Capri | ₹ 18,999 |
Moto G37 Power price in India starts from ₹ 15,999. The lowest price of Moto G37 Power is ₹ 15,999 at Flipkart on 27th May 2026.
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G37 Power |
| Price in India | ₹15,999 |
| Release date | 29th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 166.23 x 76.50 x 8.89 |
| Weight (g) | 183.00 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 30W Fast Charging |
| Wireless Charging Type | 6W |
| Colours | Pantone Capri, Pantone Nautical Blue, and Pantone Impenetrable |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1604 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass 7i |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 4GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | Unspecified |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Hello UI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Moto G37 Power
₹15,999
Oppo Find X10 Tipped to Feature 165Hz Refresh Rate Display, 8,000mAh Battery