Motorola Razr 2026 series has been launched globally by the tech firm as its latest clamshell foldable lineup. The series includes three models, dubbed Motorola Razr Ultra 2026, Razr+ 2026, and Razr 2026. All three models will be available for pre-order in the US via the company’s online store and authorised retail outlets starting May 14. The Motorola Razr 2026 is ...
Motorola Razr 2026 mobile was launched on 29th April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen primary display offering a resolution of 1080x2640 pixels (FHD+). It also features a 3.60-inch touchscreen as its second display, with a resolution of 1056x1066 pixels. Motorola Razr 2026 is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 7450X processor. It comes with 8GB of RAM. The Motorola Razr 2026 runs Android 16 and is powered by a 4800mAh non-removable battery. The Motorola Razr 2026 supports wireless charging, as well as 30W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Motorola Razr 2026 on the rear packs a 50-Ultrapixel (f/1.7) + 50-megapixel camera with an f/1.7) + 50-megapixel (f/2.0 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-Ultrapixel sensor with an f/2.4 aperture. The front camera also features autofocus.
The Motorola Razr 2026 runs HelloUI is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Motorola Razr 2026 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Motorola Razr 2026 measures 171.30 x 73.99 x 7.25mm (height x width x thickness) and weighs 188.00 grams. It was launched in Pantone Bright White, Pantone Hematite, Pantone Sporting Green, and Pantone Violet Ice colours. It features an IP48 rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Motorola Razr 2026 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Motorola Razr 2026 supports face unlock.
| Brand | Motorola |
| Model | Razr 2026 |
| Release date | 29th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Flip |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 171.30 x 73.99 x 7.25 |
| Weight (g) | 188.00 |
| IP rating | IP48 |
| Battery capacity (mAh) | 4800 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 30W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 15W |
| Colours | Pantone Bright White, Pantone Hematite, Pantone Sporting Green, Pantone Violet Ice |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2640 pixels |
| Screen size (inches) | 3.60 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1056x1066 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7450X |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-Ultrapixel (f/1.7) + 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-Ultrapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HelloUI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Motorola Razr 2026