| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, CS-SU18AKY3WX/CU-SU18AKY3WX, White) | ₹ 38,990 |
Panasonic 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS-SU18AKY3WX/CU-SU18AKY3WX) price in India starts from ₹ 38,990. The lowest price of Panasonic 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS-SU18AKY3WX/CU-SU18AKY3WX) is ₹ 38,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS-SU18AKY3WX/CU-SU18AKY3WX) |
| Price in India | ₹38,990 |
| Model Name | CS-SU18AKY3WX/CU-SU18AKY3WX |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Cool Mode, Fan Mode ,Dry Mode,AI Mode,7 in 1 Convertible Mode: (45%, 55%, 70%, 80% , 90%, Full Capacity, High Capacity) |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 104 cm x 29.6 cm x 24.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.5 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 120 to 170 sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 145 - 285V |
| Evaporator Fin Type | Anti-corrosive Blue Coating Fin |
| Condenser Fin Type | Anti-corrosive Blue Coating Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 703 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on Product,+4 Years on PCB and Motor,+9 Years on Compressor |
Panasonic 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS-SU18AKY3WX/CU-SU18AKY3WX)
₹38,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM