| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, CS-SU12AKY3T/CU-SU12AKY3T, White) | ₹ 29,870 |
Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS-SU12AKY3T/CU-SU12AKY3T) price in India starts from ₹ 29,870. The lowest price of Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS-SU12AKY3T/CU-SU12AKY3T) is ₹ 29,870 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS-SU12AKY3T/CU-SU12AKY3T) |
| Price in India | ₹29,870 |
| Model Name | CS-SU12AKY3T/CU-SU12AKY3T |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3450 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | AUTO COOL FAN DRY AI Mode 7 in 1 Convertible Mode: (45%, 55%, 70%, 80%, 90%, Full Capacity, High Capacity) |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 67.2 cm x 52 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 20 kg |
| Indoor Noise Level | High - 36dB, Low - 36dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 90 sq ft ~ 120 sq ft sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Operating Current | 5.217391304 A |
| Evaporator Fin Type | Aluminium |
| Condenser Fin Type | Aluminium |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | 2 Way Swing |
| Air Circulation | 424 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Hidden Temperature Display |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on Product,+4 Years on PCB and Motor,+9 Years on Compressor |
Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS-SU12AKY3T/CU-SU12AKY3T)
₹29,870
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM