Poco M8s 5G mobile was launched on 21st April 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2340 pixels (FHD+) at a pixel density of 374 pixels per inch (ppi). Poco M8s 5G is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 processor. It comes with 6GB of RAM. The Poco M8s 5G runs Android 15 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The Poco M8s 5G supports 33W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Poco M8s 5G on the rear packs a 50-megapixel camera with an f/1.8 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/2.0 aperture. The front camera also features autofocus.
The Poco M8s 5G runs HyperOS 2 is based on Android 15 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 2048GB). The Poco M8s 5G is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Poco M8s 5G measures 169.48 x 80.45 x 8.40mm (height x width x thickness) and weighs 217.00 grams. It was launched in Black and White colour. It features an IP64 rating for dust and water protection. It bears a polycarbonate body.
Connectivity options on the Poco M8s 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.10, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Poco M8s 5G supports face unlock.
| Brand | Poco |
| Model | M8s 5G |
| Release date | 21st April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 169.48 x 80.45 x 8.40 |
| Weight (g) | 217.00 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 33W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black and White |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2340 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 374 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 2048 |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | HyperOS 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Poco M8s 5G
Poco C81 Pro Launched With 6,000mAh Battery, 6.9-Inch Display and Unisoc T7250 Chip: Price, Specifications
Spotify Takes on Apple Fitness+, Fitbit With New Guided Workout Experience